skip navigation

Coronavirus Guidelines

Coaches, parents, players, we still need to be following the "safe play:Back to the Diamond-Coronavirus Safety Guidelines. By following these guidelines will allow us to keep us playing Fastpitch!

If you have scheduling requests please submit by Noon on Monday's.  No guarantee after that.

Please include:
Age level
Team #
Team name

Send to Dana for 8U, 14U, 16U and 18U
Send to Tom for 10U and 12U

If you need editing rights to your team page send to Dan for all age groups with the same information and include your sportengine email you are linked with.

We have 600 teams listed on 40 worksheets.  We need information.

Thank you


Go to the Fall Ball home page for weekly communications, timelines, rules,  web site directions.

https://fastpitch.mnsoftball.com/fallball

 

Thank you


ALL team pages have been built and assigned.  If you don't have access to edit your team page email Dan.  dan@josoftball.com


If you don't see your team on the team schedule please contact Tom Bye at tbye@JOsoftball.com  ASAP.

As we did in week 5 you will notice we are scheduling more teams across regions.  We do this for competition and to avoid scheduling same team twice.  

 

Week 6 games are scheduled for September 19th and 20th.  

Questions on 8U, 14U and 16/18U schedules email Dana at sparky04@icloud.com

All other questions to Tom at tbye@JOsoftball.com

A quick way to find your team or schedule is to use the control F on your key board and type in your team name or number. 

As every week, please double check schedules up until Friday afternoon for last minute changes.  

At this point you can add the games to your team page.

 

Thank you


14-UNDER NE TEAMS

Team # Team Name Age Area
1 Stillwater Red 14U NE
2 Baldwin-Woodville Hawks 14U NE
3 White Bear Lake Bears 14U NE
4 North Polars Thole 14U NE
5 Mahtomedi - Robinson 14U NE
6 North Branch Vikings 14U NE
7 Forest Lake Kohoutek 14U NE
8 New Richmond 14U NE
9 Stillwater Black 14U NE
10 SCC Black 14U NE
11 SPNAR PURPLE 14U NE
12 North Polars Notermann 14U NE
13 Mounds View Green 14U NE
14 Chisago Lakes Hoehn 14U NE
15 SPNAR Yellow 14U NE
16 Silver Bullets Kaden 14U NE
17 Roseville Cregan 14U NE
18 SCC Blue 14U NE
19 Silver Bullets Thomas 14U NE

14-UNDER NW TEAMS

Team # Team Name Age Area
20 Andover Heppell 14U NW
115 ROSA Blue 14U NW
117 STMA Gold 14U NW
118 STMA Blue 14U NW
21 Elk River 14U NW
22 Princeton Tigers 14U NW
23 Zimmerman Navy - Becker 14U NW
24 OMGAA Storm 14U NW
25 Northern Blast 14U NW
26 Cambridge-Isanti Blue 14U NW
119 STMA White 14U NW
120 STMA Silver 14U NW
121 MN Snocatz Black 14U NW
27 Minnesota Venom 14U NW
28 Princeton Tigers Orange 14U NW
29 Monticello 14U NW
30 Cold Spring Area 14U NW
31 Waite Park Blue 14U NW
32 Crow River Guennigsman 14U NW
33 Sartell Cross 14U NW
34 Sartell Scholz 14U NW
35 Brooklyn Park Yost 14U NW
36 Buffalo Bison 14U NW
37 Andover 2 14U NW
109 Andover 3 14U NW
38 Waite Park Red 14U NW
39 CA Heat 14U NW
40 Coon Rapids Red 14U NW
41 Champlin Park Navy 14U NW
42 Anoka Ramsey 14U NW
107 Cambridge-Isanti White 14U NW
110 Soderville Navy 14U NW
43 Big Lake 14U NW
44 Wayzata 14U NW
45 JRB Flames 14U NW
46 OMGAA Storm Thunder 14U NW
47 ROSA BLACK 14U NW
48 Mora Mustangs 14U NW

14-UNDER SW TEAMS

Team # Team Name Age Area
49 Edina Black 14U SW
50 Arctic Blast 14U SW
51 MN Breakers 14U SW
52 Shakopee Sabers 14U SW
53 612 Fastpitch Navy 14U SW
54 Edina Sting 14U SW
55 Mankato Peppers Orange 14U SW
108 St. Loius Park Crocker 14U SW
56 Watertown-Mayer Royals 14U SW
57 Belle Plaine Tigers 14U SW
58 New Ulm Anderson-Loose 8 14U SW
113 Mission 07 14U SW
114 Mission 14U Navy 14U SW
116 Rivals 14U SW
59 Shakopee Caliri 14U SW
60 St. Peter Hawker 14U SW
61 Crow River Blue Cats 14U SW
62 Crow River Fox 14U SW
63 Crow River BVonBerge 14U SW
64 Prior Lake Gold 14U SW
65 St. Peter Zachman 14U SW
66 Mankato Peppers Blue 14U SW
67 St Louis Park Orioles 14U SW
68 612 Fastpitch Royal 14U SW
69 Waconia Wildcats 14U SW
111 New Prague Black 14U SW
112 MN Breakers 14U SW
70 Richfield Red Pollis 14U SW
71 Bloomington Leicht 14U SW
72 New Ulm 7 14U SW
73 West Metro Thunder Blue 14U SW
74 Mankato Peppers White 14U SW
75 New Ulm/Essig 14U SW
76 612 Fastpitch Carolina 14U SW
77 Delano Sabers 14U SW
78 Jordan Maroon 14U SW
116 MN Rivals 14U SW
122 MN Titans 14U SW
123 MN Whirl 06 Gold 14U SW
124 MN Whirl 07 14U SW
125 MN Whirl Black 14U SW
126 MN Chaos 14U SW
128 Mission 06 14U SW

14-UNDER SE TEAMS

Team # Team Name Age Area
79 Rosemount Gold 14U SE
80 Mendota Heights Warriors 14U SE
81 Apple Valley Fusion Murphy 14U SE
82 Ellsworth-O'Neil 14U SE
83 Mayo Royals 14U SE
84 Prescott 14U Red 14U SE
85 Farmington McAbee 14U SE
87 St. Paul Highland Gold 14U SE
88 St. Paul Highland Navy 14U SE
89 Northfield Kile 14U SE
90 East Ridge Black 14U SE
91 Woodbury White 14U SE
92 Prescott Black 14U SE
93 Owatonna Crush 14U SE
94 Lakeville Headding 14U SE
95 ZM Sting 14U SE
96 Cottage Grove Moerke 14U SE
97 Cottage Grove Kurtzbein 14U SE
98 Randolph 14U SE
99 Hastings Raiders 14U SE
100 Woodbury Blue 14U SE
101 East Ridge Gold 14U SE
102 Faribault Fury 14U SE
103 Eagan Blue 14U SE
104 Apple Valley Black 14U SE
105 River Falls 14U SE
127 MN Stars 07 14U SE

14-UNDER NORTHeast WEEK 6

Time Teams Location Field
12:00pm 19 vs 12 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F2
12:00pm 15 vs 119 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F3
12:00pm 120 vs 46 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F1
1:30pm 19 vs 15 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F2
1:30pm 12 vs 120 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F3
1:30pm 119 vs 46 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F1
3:00pm 16 vs 42 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F2
3:00pm 17 vs 44 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F3
3:00pm 14 vs 39 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F1
4:30pm 16 vs 44 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F2
4:30pm 17 vs 39 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F3
4:30pm 14 vs 42 Silver Bullets - Lexington Memorial Park F1
Time Teams Location Field
12:00pm 4 vs 117 Mounds View - Rice Creek Park F1
12:00pm 25 vs 8 Mounds View - Rice Creek Park F3
1:30pm 4 vs 25 Mounds View - Rice Creek Park F1
1:30pm 8 vs 117 Mounds View - Rice Creek Park F3
3:00pm 13 vs 30 Mounds View - Rice Creek Park F1
3:00pm 31 vs 36 Mounds View - Rice Creek Park F3
4:30pm 13 vs 31 Mounds View - Rice Creek Park F1
4:30pm 30 vs 36 Mounds View - Rice Creek Park F3

14-UNDER NORTHwest WEEK 6

Time Teams Location Field
12:00pm 37 vs 61 Andover - Sunshine Park F1
12:00pm 109 vs 68 Andover - Sunshine Park F2
1:30pm 37 vs 68 Andover - Sunshine Park F1
1:30pm 109 vs 61 Andover - Sunshine Park F2
3:00pm 20 vs 1 Andover - Sunshine Park F1
3:00pm 3 vs 22 Andover - Sunshine Park F2
4:30pm 20 vs 3 Andover - Sunshine Park F1
4:30pm 1 vs 22 Andover - Sunshine Park F2
Time Teams Location Field
12:00pm 21 vs 29 Elk River/DAAC F1
12:00pm 28 vs 34 Elk River/DAAC F2
12:00pm 5 vs 118 Elk River/DAAC F3
12:00pm 7 vs 23 Elk River/DAAC F4
1:30pm 21 vs 34 Elk River/DAAC F1
1:30pm 29 vs 28 Elk River/DAAC F2
1:30pm 5 vs 23 Elk River/DAAC F3
1:30pm 7 vs 118 Elk River/DAAC F4
3:00pm 27 vs 115 Elk River/DAAC F1
3:00pm 43 vs 11 Elk River/DAAC F2
3:00pm 116 vs 125 Elk River/DAAC F3
3:00pm x Elk River/DAAC F4
4:30pm 27 vs 125 Elk River/DAAC F1
4:30pm 115 vs 11 Elk River/DAAC F2
4:30pm 43 vs 116 Elk River/DAAC F3
4:30pm x Elk River/DAAC F4
Time Teams Location Field
12:00pm 26 vs 40 Cambridge - Sandquist Family Park F1
12:00pm 107 vs 33 Cambridge - Sandquist Family Park F2
12:00pm 113 vs 81 Cambridge - Sandquist Family Park F3
12:00pm 114 vs 121 Cambridge - Sandquist Family Park F4
1:30pm 26 vs 33 Cambridge - Sandquist Family Park F1
1:30pm 107 vs 40 Cambridge - Sandquist Family Park F2
1:30pm 113 vs 121 Cambridge - Sandquist Family Park F3
1:30pm 114 vs 81 Cambridge - Sandquist Family Park F4
3:00pm 24 vs 48 Cambridge - Sandquist Family Park F1
3:00pm 38 vs 41 Cambridge - Sandquist Family Park F2
4:30pm 24 vs 38 Cambridge - Sandquist Family Park F1
4:30pm 48 vs 41 Cambridge - Sandquist Family Park F2

14-UNDER southwest WEEK 6

Time Teams Location Field
12:00pm 67 vs 75 St. Louis Park - Aquila Park F4
12:00pm 57 vs 103 St. Louis Park - Aquila Park F3
1:30pm 67 vs 57 St. Louis Park - Aquila Park F4
1:30pm 75 vs 103 St. Louis Park - Aquila Park F3
3:00pm 108 vs 64 St. Louis Park - Aquila Park F4
3:00pm 74 vs 45 St. Louis Park - Aquila Park F3
4:30pm 108 vs 74 St. Louis Park - Aquila Park F4
4:30pm 64 vs 45 St. Louis Park - Aquila Park F3
Time Teams Location Field
12:00pm 52 vs 50* Shakopee - Neil Johnson Softball Fields E
12:00pm 53 vs 32 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields C
12:00pm 93 vs 66 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields W
12:00pm 112 vs 94 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NE
12:00pm 96 vs 77 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NW
1:30pm 52 vs 93 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields E
1:30pm 50 vs 53 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields C
1:30pm 32 vs 66 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields W
1:30pm 112 vs 96 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NE
1:30pm 77 vs 94 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NW
3:00pm 59 vs 99 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields E
3:00pm 35 vs 76 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields C
3:00pm 110 vs 69 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields W
3:00pm 128 vs 127 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NE
3:00pm 84 vs 89 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NW
4:30pm 59 vs 110 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields E
4:30pm 99 vs 76 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields C
4:30pm 69 vs 35 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields W
4:30pm 127 vs 89 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NE
4:30pm 128 vs 84 Shakopee - Neil Johnson Softball Fields NW
Time Teams Location Field
12:00pm 54 vs 71* Minnetrista - WRA Park F1
12:00pm 56 vs 47 Minnetrista - WRA Park F2
12:00pm 72 vs 70 Minnetrista - WRA Park F3
12:00pm 60 vs 122 Minnetrista - WRA Park F4
1:30pm 54 vs 47 Minnetrista - WRA Park F1
1:30pm 56 vs 71* Minnetrista - WRA Park F2
1:30pm 72 vs 60 Minnetrista - WRA Park F3
1:30pm 122 vs 70 Minnetrista - WRA Park F4
3:00pm 49 vs 124 Minnetrista - WRA Park F1
3:00pm 126 vs 63 Minnetrista - WRA Park F2
3:00pm 58 vs 51 Minnetrista - WRA Park F3
3:00pm 62 vs 55 Minnetrista - WRA Park F4
4:30pm 49 vs 126 Minnetrista - WRA Park F1
4:30pm 63 vs 124 Minnetrista - WRA Park F2
4:30pm 58 vs 62 Minnetrista - WRA Park F3
4:30pm 51 vs 55 Minnetrista - WRA Park F4
*NOTE CHANGE of site

14-UNDER southeast WEEK 6

Time Teams Location Field
12:00pm 90 vs 79 East Ridge - Healtheast Sports Center F35
12:00pm 102 vs 10 East Ridge - Healtheast Sports Center F36
12:00pm 123 vs 91 East Ridge - Healtheast Sports Center F7
1:30pm 90 vs 10 East Ridge - Healtheast Sports Center F35
1:30pm 102 vs 91 East Ridge - Healtheast Sports Center F36
1:30pm 123 vs 79 East Ridge - Healtheast Sports Center F7
3:00pm 78 vs 95 East Ridge - Healtheast Sports Center F35
3:00pm 111 vs 87 East Ridge - Healtheast Sports Center F36
3:00pm 105 vs 100 East Ridge - Healtheast Sports Center F7
4:30pm 100 VS 87 East Ridge - Healtheast Sports Center F35
4:30pm 111 vs 95 East Ridge - Healtheast Sports Center F36
4:30pm 78 vs 105 East Ridge - Healtheast Sports Center F7
Time Teams Location Field
12:00pm 82 vs 97 Hudson - Grandview Park F4
12:00pm 92 vs 6 Hudson - Grandview Park F1
1:30pm 82 vs 92 Hudson - Grandview Park F4
1:30pm 6 vs 97 Hudson - Grandview Park F1
3:00pm 9 vs 80 Hudson - Grandview Park F4
3:00pm 2 vs 85 Hudson - Grandview Park F1
4:30pm 9 vs 85 Hudson - Grandview Park F4
4:30pm 2 vs 80 Hudson - Grandview Park F1
12:00pm 104 vs 73 Rosemount/Erikson Park F4
12:00pm 65 vs 88 Rosemount/Erikson Park F5
1:30pm 101 vs 18 Rosemount/Erikson Park F4
1:30pm 98 vs 73 Rosemount/Erikson Park F5
3:00pm 65 vs 104 Rosemount/Erikson Park F4
3:00pm 88 vs 101 Rosemount/Erikson Park F5
4:30pm 98 vs 18 Rosemount/Erikson Park F4