skip navigation

2019 Minnesota Softball 14-Under State Tournaments


Hello MN Softball players, coaches, fans and family!

One weekend in the books and one more to go for our State Championships!  Congratulations to all who played and a special shout out to those who became State Place winners from weekend #1!

A reminder to all participants for both weekends.   Below is the link to our online store for the State Championships. 

To commemorate the event, you have the opportunity to purchase:

** Championship apparel - (with additional goods not available at the sites!)

**  Individual Place Winner Awards - for those who are (or will be) Champions, Runner-up & 3rd Place

**  Official Award Winner shirts for place winners! 

Click this Link to get you official State Championship Gear!  -  https://mnfastpitchstatechampionship.itemorder.com/sale


JOSOFTBALL BRACKETS ARE ALL ONLINE. OFFICIAL BRACKETS ARE AT THE FIELDS.

ATTENTION ALL STATE TOURNAMENT CHAMPIONS

The Minnesota Twins are offering the Parade of Champions pre-game parade on the field.  They are offering discounted tickets to each player on your team.  This will be a fun team event at the Twins game.  A great way to celebrate your season's success.

Order your tickets early using the attached flyer.

Good luck at State!

Order deadline: Friday,  July 26th 2019

Event is: Sunday, August 11, 2019 at 1:10PM

2019 Coaches Application/Player Nomination

Coaches, we are always looking for coaches.  You can also request to coach on this nomination form too.  Instead of nominating (2) players just put N/A next to name nomination.

Thank you.

14U TIER 1 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Crow River Revolution Blue
Runner-up MVSA Mustangs
3rd Place White Bear Lake Bears

14U TIER 2 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Goodview Sandlot
Runner-up Centennial Red
3rd Place St. Anthony Huskies

14U TIER 3 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Marshall Orange
Runner-up River Falls
3rd Place Annandale Jerpseth

14U TIER 4 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Gamblers White
Runner-up New Ulm Blue
3rd Place Owatonna Cruch Orange

14U TIER 5 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Soderville White
Runner-up Grantsburg Pirates
3rd Place Farmington Orange

14U TIER 6 TOP FINISHERS

Finish Team Name
Champions Moorhead Crush
Runner-up New Richmond Black
3rd Place Springfield

Tier 1 White Bear Lake

  1. Baldwin-Woodville Hawks
  2. Buffalo Purple
  3. Cottage Grove Green
  4. Crow River Revolution Blue
  5. Hopkins Silver
  6. Mahtomedi Gold
  7. Mendota Heights Red
  8. MN Ice Carpenter
  9. MN Sox
  10. MVSA Mustangs
  11. North Lakes Ice
  12. OMGAA Black
  13. Orono Havoc
  14. ROSA Aces and Eights
  15. Southwest Metro Wildcats
  16. SPNAR Red
  17. Waite Park Blue
  18. Wayzata Gold
  19. White Bear Lake Bears
  20. Woodbury Royals

Tier 2 St. Peter

  1. Big Lake Black
  2. CA Heat Red
  3. Centennial Red
  4. Delano Black
  5. Ellsworth Diercks
  6. Goodview Sandlot
  7. Hopkins Blue
  8. MN Ice Baker
  9. MN Irish
  10. MN Starters Harris
  11. MN Whirl White
  12. Northfield Gold
  13. OMGAA Storm B
  14. OMGAA Storm White
  15. Prescott Matzek
  16. SPNAR Blue
  17. St. Anthony Huskies
  18. St. Paul Highland Gold
  19. St. Paul Highland Navy
  20. St. Peter Drinkall

Tier 3 Cambridge

  1. 612 Fastpitch Navy
  2. Andover Doerr
  3. Annandale A's
  4. Big Lake Blue
  5. Brainerd Ceynowa
  6. Cambridge-Isanti Blue
  7. Forest Lake Maroon
  8. Hudson Silver
  9. Hutchinson Gold
  10. Inver Grove Heights Spartans
  11. Marshall Orange
  12. Monticello Black
  13. Osceola Chieftains
  14. River Falls
  15. SCC Black
  16. Soderville Blue
  17. St. Francis Saints
  18. St. Peter Fondie
  19. STMA Malerich

Tier 4 Lake Crystal

  1. Annandale White
  2. Belle Plaine Tigers
  3. Buffalo Black
  4. Cardinal Power
  5. Dassel-Cokato Chargers
  6. Delano Orange
  7. Eden Valley-Watkins
  8. Gamblers White
  9. Hanover Sting
  10. Lake Crystal Black
  11. Lake Crystal Blue
  12. Maple Lake
  13. Marshall White
  14. New Prague Black
  15. New Ulm Blue
  16. New Ulm Red
  17. NYA Black
  18. Owatonna Orange
  19. Titans Black
  20. Waite Park Red

Tier 5 Farmington

  1. 612 Fastpitch Royal
  2. Apple Valley Fusion Black
  3. Bloomington Blast Blue
  4. CA Heat Black
  5. Centennial Black
  6. Coon Rapids Black
  7. Ellsworth Janke
  8. Farmington Orange
  9. Frazee
  10. Gamblers Blue
  11. Grantsburg Pirates
  12. Hopkins White
  13. Mahtomedi Blue
  14. MVSA Green
  15. North Polars Rubbelke
  16. Owatonna Blue
  17. Randolph Rockets
  18. Roseville Silver
  19. Soderville White
  20. Spring Lake Park Blue
  21. St. Louis Park Orioles
  22. Wolfpack White

Tier 6 Lexington

  1. Andover Svenningsen
  2. Brainerd Warriors
  3. Jordan Jaguars
  4. Lakeville Thunder Blue
  5. Le Sueur-Henderson Giants
  6. Mankato Peppers White
  7. Mendota Heights White
  8. Moorhead Crush
  9. New Richmond Black
  10. North Polars Black
  11. Northfield Maroon
  12. NYA White
  13. Rocori Flames Red
  14. Shakopee
  15. Springfield
  16. Waconia Wildcats
  17. WEM
  18. West Metro Thunder Blue
  19. Woodbury Blue
  20. Zimmerman Navy Richel